Prowadzisz firmę? Oddziel finanse firmowe od prywatnych

37

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga od właściciela ogromnego zaangażowania we wszystkie możliwe kwestie związane z firmą. W zależności od tego co się tak naprawdę robi, bo jeżeli firma jest jedynie formą samozatrudnienia to i zaangażowanie w sprawy z nią związane będą mniejsze. Nie mniej jednak każdy przedsiębiorca, bez względu na formę prowadzonej działalności oraz bez względu na charakter rozliczania się z urzędem skarbowym powinien obowiązkowo rozdzielić swoje finanse osobiste od firmowych. Rozdzielenie tych finansów w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że do działalności gospodarczej nie wolno absolutnie korzystać z konta osobistego w banku a więc takiego, które zostało założone na osobę prywatną. To jest bardzo ważne, zarówno z perspektywy przedsiębiorcy jak i na przykład banku, do którego kiedyś pójdziemy po kredyt firmowy. Istota rozdzielenie finansów osobistych od firmowych widoczna jest też wówczas gdy przyjdzie do Nas kontrola skarbowa. Urzędnicy z wydziału kontroli skarbowej tylko czekają na firmy, które nie mają konta firmowego założonego do działalności. Takie firmy, a właściwie to ich właściciele muszą się tłumaczyć z historii na koncie osobistym, a pokazywać trzeba niekiedy całą swoją przeszłość. No a po co komu zaglądać do konta osobistego, kiedy wystarczy pokazać konto firmowe założone w celu prowadzenia firmowych finansów?
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą a jednocześnie pracują na umowie o pracę również powinny zadbać o to, żeby w swoich finansach mieć porządek. Dzisiaj konta firmowe w większości banków są bezpłatne, a więc naprawdę nie trzeba się bać ich otwierania. Jeśli przed rozpoczęciem swojej działalności gospodarczej poszliście do księgowej, która mówi Wam, że konto firmowe jest nie potrzebne to od razu najlepiej zmieńcie takową księgową. Posiadając umowę o pracę przelewy z tytułu wynagrodzenia będą przychodziły na konto osobiste, ale na to samo konto nie powinny przychodzić pieniądze z tytułu faktur czy rachunków. Kolejnym argumentem za tym, żeby otworzyć osobne konto dla firmy jest fakt, że z konta osobistego po prostu nie wolno korzystać do działalności firmowej. Jeśli ktoś w to nie wierzy to polecamy zapoznać się z regulaminem do konta osobistego. To jest pewne niemalże jak w banku, że w każdym banku w regulaminie do kont osobistych jest zapis, że nie wolno z niego korzystać do transakcji firmowych. Jeśli ktoś się zastanawia, w jaki sposób bank może to zweryfikować to jest to banalnie proste. Przecież każdy przelew firmowy przychodzi z tytułu jakiejś faktury. A każda firma musi rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych albo z Urzędem Skarbowym. Jeśli taki przelew puszcza się z konta, które nie jest na firmę, to banki od razu to widzą. Należy sobie tylko zadań pytanie, czy w interesie banków jest wyciąganie konsekwencji wobec tych, którzy firmę rozliczają z konta osobistego.
Dla każdego przedsiębiorcy porządek w domowych i firmowych finansach powinien być na pierwszym miejscu. Czy nie lepiej jest, kiedy wszystko jest poukładane i kiedy wszelkie rozliczenia finansowe prowadzone są tak jak prowadzone być powinny? Przecież porządek w finansach przedsiębiorcy jest tak naprawdę wtedy, kiedy wydatki osobiste są pokrywane z konta osobistego, a wydatki związane z firmą pokrywane są z konta firmowego. Wtedy można mówić o tym, że przedsiębiorca rozlicza się z pieniędzy tak jak Bóg przykazał. A tak między Bogiem a prawdą to właśnie firmy muszą szczególnie uważać na obracanie pieniędzmi poprzez przelewy i bankowość elektroniczną. Każdy przelew zaksięgowany na koncie bankowym, który znajdzie się na firmowym wyciągu musi być udokumentowany i mieć pokrycie w fakturach. W przeciwnym razie w przypadku kontroli skarbowej można mieć spore problemy. Nie mniej jednak wielu przedsiębiorców myśli, że uchronią się przed przykrymi skutkami kontroli skarbowej wówczas, kiedy po prostu nie będą mieli konta firmowego w banku. Tym czasem nic bardziej mylnego, ponieważ urzędy, które firmy kontrolują w przypadku braku transakcji prowadzonych przez konto bankowe od razu nabierają podejrzeń co do finansów takowego przedsiębiorcy. A tłumaczenie się urzędom w przypadku kontroli to najgorsza z możliwych sytuacji, w której trzeba się wykazać doskonałą pamięcią oraz wiedzą na temat swoich obrotów i kontrahentów.
Zakładając swoją pierwszą firmę, nawet jeśli robimy to tylko na próbę pamiętajmy, żeby wziąć się za to wszystko naprawdę na poważnie. Nie warto lekceważyć podstawowych zasad finansowej higieny. Higieny nie tyle co osobistej, ale finansowej higieny firmowo-prywatnej. Warto pamiętać o tym, że pieniądze prywatne to pieniądze z zupełnie innego źródła aniżeli dochody z działalności gospodarczej. Dlatego właśnie dla prawidłowego funkcjonowania swojej firmy zadbajmy o to, żeby pieniądze z niej wpływały na konto firmowe przypisane do numeru nip i numeru regon a nie do imienia i nazwiska, jak to jest w przypadku bankowego konta osobistego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj